KULTURNI DAN – ANA FRANK

Celovit kulturni dan, vezan na Ano Frank v sodelovanju z Muzejem novejše zgodovine in go. Natašo Robežnik, s poudarkom na nemških taboriščih, je potekal na matični šoli, in sicer 10. 6. 2021.

Učenci od 6. do 9. razreda so imeli v veznem hodniku voden 20-minutni ogled razstave – po razstavi jih je strokovno popeljal učitelj zgodovine Dejan Kramžar.

V razredu so si ogledali 20-minutni film o Ani Frank (pripravili so ga posebej v ta namen), na osnovi le-tega je učitelj zgodovine oblikoval kviz, ki so ga učenci rešili med malico. Zmagal je 8. b-razred, ki je prejel sladko nagrado.

Medtem je vseskozi potekalo delo v matičnih učilnicah – posamezni učitelji so izbrali temo, glede na njihovo močno področje, pri čemer je bil nabor tem bogat in ponujen po posameznih predmetnih področjih oz. predmetih. Glavni namen je bilo medpredmetno povezovanje.

Organizatorji kulturnega dne: Dejan Kramžar, Katarina Eranovič, Erika Jenko

MLADI PROSTOVOLJCI IN RDEČI KRIŽ

Na šoli že vrsto let učence spodbujamo k prostovoljstvu in pomoči drugim. V ta namen se je k interesni dejavnosti Rdeči križ vpisalo kar nekaj sedmošolcev in osmošolcev. Pri izvajanju programa interesne dejavnosti nam je načrte prekrižala epidemija, kljub temu pa so učenci sledili navodilom na daljavo.

Pri pripravi aktivnosti smo strmeli k načelom Rdečega križa: solidarnosti, humanitarnosti in nepristranskosti. Na ta način smo obeležili svetovni dan boja proti revščini ( 17. 10.), mednarodni dan prostovoljstva za ekonomski in socialni razvoj ( 5. 12.), svetovni dan človeške solidarnosti (20. 12.), svetovni dan Rdečega križa in teden Rdečega križa (8. 5.), svetovni dan krvodajalstva (14. 6.) in svetovni dan prve pomoči (11. 9.).

Po vsej Sloveniji se v tednu Rdečega križa vrstijo številne aktivnosti, predvsem prodaja doplačilnih znamk in vozovnic na vseh Poslovnih enotah Pošte Slovenija ter vseh železniških in avtobusnih postajah v Sloveniji. V tem duhu so imeli učenci navodilo, da poustvarijo in oblikujejo lastno znamko Rdečega križa. Učenci so izkazali ustvarjalnost in izpostavili pravi namen Rdečega križa. O tem se lahko prepričate s spodnjima fotografijama (avtorica izdelkov je učenka Maja Zupančič, 8. a).

Mentorica interesne dejavnosti: Maja Ocepek

Valeta 2021

V torek, 15. 6. 2021, se je od naše šole poslovila še ena generacija devetošolcev, letos jih je bilo kar 54. Valeta se je odvijala na igrišču POŠ Kisovec. Učenci so se z lastnim programom predstavili staršem, učiteljem in ostalim delavcem šole. Ravnateljica je imela to čast, da je na odru čestitala kar nekaj uspešnim učencem. Med drugim je povedala, da je bilo letos v Zlato knjigo vpisanih 22 devetošolcev, naziv Zlati bralec pa je usvojilo 20 učencev. Učenka šole je postala Karin Forte, kulturnica šole Lina Aurora Eranovič, naziv glasbenica šole je prejela Klara Glavač Vesel, umetnica šole pa je postala Amanda Zupan Kovčan.

Učencem želimo, naj svojo začeto pot uspešno nadaljujejo.

TEDEN UMETNOSTI

Ljudje zaradi hitrega tempa življenja pogosto prezremo umetniška dela. Spregledamo jih v starih mestnih središčih, v parkih in v javnih interierjih. Zato smo v tednu umetnosti pripravili razstavo z naslovom UMETNOST VAS OPAZUJE.

Ker starši trenutno ne morejo vstopati v šolske prostore, smo se odločili, da jih bo tokratna razstava nagovorila in razveselila skozi šolska okna.

Izdelke so ustvarjali učenci od 1. do 9. razreda. Poleg slik in grafik smo razstavili tudi tridimenzionalne izdelke.

Z učenci smo se pogovorili o tem, da lahko imetniki s svojimi deli opozarjajo tudi na svetovno problematiko.

Tako so se tudi učenci preizkusili v tej vlogi. Dotaknili smo se okoljskih, medsebojnih odnosov, strpnosti in zdravega načina življenja.

Razstavo so si ogledali starši, mimoidoči, delavci in učenci naše šole.

Nad razstavo so bili navdušeni. Njihov odziv pa: Šola je oživela!

Šola je pridružena članica UNESCO ASP net.

Mentorici projekta Jadranka Kačič in Maja Ocepek ( koordinatorica UNESCO ASP šole).