7. DAN

Tervetuloa – pozdravljeni.

Z današnjim dnem smo zaključile naš seminar z naslovom “Starting Fresh & Growing Strong” na Finskem. V vseh javljanjih vam pravzaprav še nismo razkrile razloga za našo udeležbo na tem seminarju. Že kar nekaj let na šoli gostimo EVS prostovoljce. Gre za evropsko prostovoljsko službo, katere namen je z neformalnim učenjem izboljšati zaposlitvene kompetence mladih. EVS ponuja mladim bivanje v tujini in delo v gostiteljski organizaciji, ki je v korist gostiteljske organizacije ali lokalne skupnosti. Izvajanje praktičnih nalog pa predstavlja preizkušnje, ob katerih poteka učni proces za prostovoljca.

     

In kaj ima s tem naša šola? Naša šola je pridobila akreditacijo za gostovanje teh prostovoljcev z namenom, da omogočimo našim učencem več neformalnega učenja, medkulturnega sobivanja ter vključenosti v domače in evropsko okolje. In kaj smo počeli na Finskem? Na seminarju smo se srečali potencialni partnerji v prihodnjih projektih iz 6 evropskih držav. In sicer iz Finske, Španije, Slovaške, Estonije, Irske in Slovenije. Skupaj smo se naučili pripravljati dobre projekte, spoznavali različne vloge sodelujočih v projektu. Naučili smo se, kako izboljšati kakovost našega dela in kako pomembno je vase usmerjeno učenje ter kakšna je vloga neformalnega učenja. Tako bomo v prihodnjih letih sodelovali na treh nivojih:

 • z EVS prostovoljci, ki jih bomo gostili,
 • z mladinsko izmenjavo (ta bo delovala dvosmerno, kar pomeni, da bodo naši učenci 8. in 9. razredov lahko odšli na izmenjavo v tujino in da bomo takšno mednarodno izmenjavo organizirali pri nas),
 • mednarodno senčenje učiteljev (kjer gre za to, da učitelj, teden ali dva, opazuje svojega kolega).

 

Kaj takšne aktivnosti prinašajo?

 • osebni razvoj,
 • neformalno učenje,
 • pridobivanje novih kompetenc,
 • medkulturnost,
 • krepijo lokalno okolje in zavedanje evropskega državljanstva,
 • strpnost,
 • odprtost,
 • spoznavanje novih prijateljev,
 • odkrivanje in spoznavanje novih krajev,
 • širjenje socialne mreže,
 • lažjo zaposljivost na trgu delovne sile,
 • mir in razumevanje,
 • boljši svet.

 

Začeli smo neizkušeni, nadaljujemo opolnomočeni.

Na snidenje, Melanija, Nina in Nataša.

(Skupno 67 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost