Na pobudo OZN je 21. 2. mednarodni dan maternih jezikov. Pravica do materinščine je osnovna človekova pravica. Na ta dan se spominjamo ubitih študentov, ki so 21. februarja 1952 v Bangladešu protestno zahtevali uradno rabo njihovega maternega jezika, bengalščine.
Učenci so pod mentorstvom različnih učiteljev pripravili oglasno desko, kjer so prestavili različne materne jezike po svetu. Za lažje prepoznavanje zapisanih besed so izdelali tudi nekatere državne zastave. V duhu krovnega UNESCO projekta smo za osrednji besedi izbrali MIR in LJUBEZEN, katere smo prevedli v mednarodne materne jezike.
Materni jezik posamezniku daje identiteto, zato ga moramo širiti in uporabljati. Materni jezik ni zgolj sredstvo sporazumevanja, temveč tudi most, ki nas povezuje s preteklostjo, z našimi koreninami in identiteto. V njem so skrite zgodbe naših prednikov, njihove modrosti in čustva, ki jih nosimo skozi življenje. Je temelj naše kulture, način razmišljanja in izraz naše duše. Ko govorimo materni jezik, govorimo s srcem.
zapisali: Špela Marcen in Maja Ocepek