V letu 2025 bomo že dvajseto leto zapored obeležili 27. januar kot mednarodni dan spomina na žrtve holokavsta, ko so med drugo svetovno vojno Hitlerjevi nacisti v koncentracijskih taboriščih smrti usmrtili okoli šest milijonov Judov.
27. januar je dan, ko so zavezniki osvobodili nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz blizu Krakova na južnem Poljskem. Med aprilom 1940 in med decembrom 1944 je na tem kraju tragično preminilo okoli 1,5 milijona Judov, pa tudi več tisoč Sintov, Romov, Poljakov idr. V to koncentracijsko taborišče smrti pa je bilo pripeljanih tudi preko dva tisoč internirancev iz Slovenije. Ko so 27. januarja 1945 zavezniški vojaki osvobodili taborišče, so lahko rešili le 7650 bolnih in izčrpanih taboriščnikov, med katerimi je bilo tudi 21 Slovenk.
Letos obeležujemo tudi 80 let od osvoboditve tega največjega in najsmrtonosnejšega nacističnega koncentracijskega taborišča. Januarja 1995, ob petdeseti obletnici osvoboditve taborišča Auschwitz, je tedanji nemški predsednik Roman Herzog razglasil 27. januar za dan spomina na žrtve nacizma, 3. novembra 2005 pa je ta dan, kot mednarodni dan spomina na žrtve holokavsta razglasila tudi Generalna skupščina OZN v New Yorku.
Na naši šoli smo ta dan obeležili v sklopu aktivnosti pri posameznih učnih urah zgodovine, UNESCA ter nemščine. Ogledali smo si kratke filmčke sklopa Vojna in jaz, kjer otroci pričajo o svojem doživljanju vojnih grozot.
Učenci so oblikovali posebno spominsko oglasno desko z razstavljenimi umetniškimi odzivi na doživljanje pričevanj.
Že jeseni pa smo posadili krokuse, ki bodo kaj kmalu zacveteli. Rumeni krokusi se v sklopu projekta »Šoa – spominjajmo se«, katerega koordinator je sinagoga Maribor, sadijo v spomin na 1,5 milijona judovskih otrok, umrlih v holokavstu, in v spomin na tisoče drugih otrok, ki so bili žrtve nacističnih grozodejstev. Rumeni cvetovi spominjajo na rumene Davidove zvezde, ki so jih bili Judje prisiljeni nositi v času nacistične vladavine.
Dejavnosti smo povezali z UNESCO projektom »Pozdrav ptic miru«, ki poteka pod geslom »V miru so družene: sanje, ljubezen, znanje, svoboda, pravičnost in poštenost.« Ob delavnicah in pogovorih smo izdelali rumene origami ptice s prirezanimi krili in tako ponazorili, kako je bila Judom oz. taboriščnikom odvzeta svoboda, prihodnost, sanje in ostale pravice in svoboščine, ki so nam danes samoumevne.
Zavedamo se, da so nam ta obeležja, dogodki v spomin in hkrati opomin.
Nekaj utrinkov si lahko ogledate v fotogaleriji.
Mentorice: Jadranka Kačič, Maja Ocepek, Špela Marcen in Tanja Vozelj